Podpora vzdělávání a obživy uprchlíků a jejich hostitelských komunit v Zambii
INFORMACE O PROJEKTU
Realizátor projektu: Charita Česká republika
Donor: Česká rozvojová agentura a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR)
Doba realizace: 2024-2026
VÝCHOZÍ STAV
Zambie hostí přes 93 000 uprchlíků, z nichž většina pochází z Demokratické republiky Kongo a žije ve třech osadách – Mayukwayukwa, Meheba a Mantapala – v odlehlých oblastech s omezenou infrastrukturou. Hlavním zdrojem obživy většiny obyvatel je proto rostlinná a živočišná výroba. Mezi další zdroje obživy patří drobný obchod (se základními potravinami, sušenými rybami nebo housenkami, zeleninou nebo pečivem) a služby (holičství a kadeřnictví, krejčovství, kovovýroba nebo truhlářství). Přestože zambijská vláda je k uprchlíkům dlouhodobě velmi vstřícná, stále existují zákony, které omezují jejich volný pohyb a přístup k práci a podnikání. 92 % obyvatel osad žije pod hranicí chudoby. Projekt se soustředí na rozvoj hodnotových řetězců medu, zeleniny a ryb, přičemž klade důraz na zpracování produktů a propojení s trhy, aby se zvýšila soběstačnost uprchlíků i hostitelských komunit.
CÍL A ROZVOJOVÝ ZÁMĚR PROJEKTU
Přispět ke zvýšení produktivity a příjmů zemědělců z řad uprchlíků a hostitelské komunity, zejména žen a mladých lidí, prostřednictvím podpory diverzifikovaných, klimaticky šetrných a tržně orientovaných hodnotových řetězců v uprchlických osadách Mayukwayukwa a Mantapala v Zambii.
ROLE HOLISTIC SOLUTIONS S.R.O. V PROJEKTU
V roce 2024 realizoval tým HS návštěvu Mayukwayukwy, kde provedl terénní průzkum hydrogeologických podmínek. Při návštěvě lokality bylo zdokumentováno 41 míst, většinou aktivně využívaných vrtaných a kopaných studní, umělých nádrží pro chov ryb, zavlažovacích systémů a dalších hydrologických prvků. Kromě toho byla zkontrolována místa s čerpacími zařízeními na vodu a zavlažovacími systémy. Na základě terénních zjištění byla vytvořena studie s doporučeními vhodných udržitelných řešení pro akvakulturu a zavlažovací systémy.
Pro Mantapalu vytvořil HS tým v roce 2024 technický report na vhodné zavlažovací systémy.
HS tým také vypracoval školící manuál na organickou produkci osmi vybraných druhů (brambor, cibule, zelené papriky, lilku (Impwa), rajčat, zázvoru, řepky a zelí) a doporučení zavlažovacích systémů vhodných pro udržitelnou produkci zeleniny s ohledem na místní klima. Kromě toho nabízí návod na ekologické metody pěstování těchto plodin spolu se souhrnnými informacemi o tom, jak ekologicky zvýšit obsah dusíku, fosforu, draslíku a dalších živin, a také o metodách ochrany proti škůdcům.